top of page

LINEĻĻAS KRĀSA

        Lineļļas krāsa ir pazīstama jau no 13.-14. gadsimta, sākotnēji to izmanto tikai glezniecībā, taču sākot ar 17.gs arī  būvgaldniecības izstrādājumu krāsošanai. Lineļļas krāsas pamatā ir oksidēta/karsēta, auksti spiesta lineļļa un minerālpigmenti. To lieto koka, metāla un apmetuma virsmu krāsošanai.  Tā labi iesūcas virsmā (kokā līdz pat 2mm), un salīdzinājumā ar citām krāsām tai ir laba sasaiste ar virsmu. Par iemeslu tam kalpo saistvielu  molekulārie izmēri. Auksti spiestas lineļļas molekula salīdzinoši ar lateksa molekulu ir kā kniepadatas galviņa pret futbola bumbu. Tieši šī īpašība nodrošina krāsas saistīšanos ar pamatu. 

         Krāsas patēriņš uz kvadrātmetru ir ļoti neliels: 200g - 250g, krāsojot divas reizes. Krāsa ir 6 reizes plānāka par jebkuru līdzvērtīgu mūsdienu produktu ar tādu pašu virsmas aizsardzības spēju. Kvalitatīvi uzkrāsota, lineļļas krāsa ārējiem darbiem kalpo vismaz 10 gadus. Labvēlīgos apstākļos ilgāk, iekštelpās vēl ilgāk. Ir piemēri, kad durvis un logi nav pārkrāsoti 100 - 200 gadu un to virsma ir estētiski pieņemama un aizsargā koksni. Krāsa žūst, oksidējoties ar skābekli gaisā, un tai nezūd masa, tieši pretēji - tā pieaug par 1 %. Bez ātrākas žūšanas līdzekļa (sikatīva) krāsa salīdzinoši ilgi žūst, līdz 3 dienām. Rūpīgi jāievēro gruntēšanas un krāsošanas tehnoloģija kvalitatīva rezultāta sasniegšanai.

Ar kilogramu krāsas vienā kārtā  var nosegt 8 - 10 m2.

 

Fasāde, logi un slēģi krāsoti ar "RAITUMS" lineļļas krāsu.

Turaidas muzejrezervāts.

 TOŅU SKALA

Skala veidota kopš 1997. gada no biežāk pasūtītajiemkrāsas  toņiem. Nosaukumi radušies saistībā ar pirmo  toņa pasūtītāju: tā vārdu, objekta atrašanās  vietu, izmantoto pigmentu vai citām asociācijām.

NCS kodi ir piemeklēti pēc iespējas līdzīgi paraugam, bet var būt ar nelielām toņu atšķirībām.

Izvēlies toni gan pēc segtspējas, gan nosaukuma, kārtas nr. vai NCS koda. 

 

Iepazīstieties ar krāsošanas paņēmieniem un citiem noderīgiem padomiem.

bottom of page