top of page

   PAMĀCĪBA  

KRĀSOŠANA AR LINEĻĻAS KRĀSĀM

Lai panāktu āra apstākļos izturīgu krāsojumu ,ir jāveic zemāk aprakstītās darbības. Aprakstā minēti minimālie lineļļas žūšanas laiki. Praksē darbus var dalīt arī ar lielākiem intervāliem.

 

GRUNTĒŠANA

          Pirmā gruntējuma kārta jāklāj ar uzkarsētu lineļļu (apm. 70°C) diezgan bagātīgā slānī. Ir ieteicams piejaukt pie pirmās eļļas kārtas līdz 20% attiecīgās lineļļas krāsas un 15 % balzāmterpentīna (terpentīnu pielej jau uzkarsētam maisījumam). Pirmā kārta parasti pilnībā iesūcas koksnē. Ja tas nav noticis, liekā lineļļa apmēram pēc 4 stundām jāizlīdzina ar otu vai kokvilnas lupatu. Šādu apstrādi var veikt darbnīcas apstākļos, apstrādājot dēli no abām  pusēm. Pēc pirmās gruntējuma kārtas koksnes virsma būs matēta. Jāļauj žūt 3 dienas.

        Otrā gruntējuma kārta jau nedaudz skopāk jāklāj ar netonētu (ja atlikusi, var izlietot arī tonēto) lineļļu istabas temperatūrā. Otrā kārta jau vairs pilnībā neiesūcas un liekā eļļa jānoslauka vai jāizlīdzina izlīdzinošām kustībām. Rezultāts būs vēl joprojām nevienādi piesūcināta koksne, kas vietām būs vēl pilnīgi matēta ,vietām jau nedaudz spīdīga. Ļauj žūt 3 dienas.

(Atkārtoti krāsotām virsmām parasti pietiek ar divām kārtām)

         Trešā kārta jāklāj tāpat kā otrā. Neiesūkusies eļļa jācenšas izlīdzināt vai novākt. Rezultātam būtu jābūt viscaur vienādi pusspīdīgai virsmai. Liekās eļļas noslaucīšanu nevajadzētu atstāt uz nākamo dienu.. Izņēmums varētu būt tikai gadījumā, ja apkārtējā gaisa temperatūra ir izteikti vēsa (ne zemāka par +10°C). Iežuvušu eļļu ir ārkārtīgi grūti izlīdzināt vai novākt.

 

KRĀSOŠANA (drīzāk jau gan ieberzēšana)

    Pirmā krāsas kārta jāatšķaida ar apmēram 10 % balzāmterpentīna vai sliktākajā gadījuma vaitspirta. Krāsa jāklāj plānā kārtā, ieberzējot, tikai tik, cik aizķeras. Pirmajai kārtai nav pilnībā jānosedz virsma. Žāvē 3 dienas.

    Otrā un noslēdzošā krāsas kārta jāpapildina ar 10 % lineļļas un tāpat jāklāj plānā kārta, tikai koksnes šķiedras virzienā. Ja otro krāsas kārtu klāj ar atšķirīgu toni, ir iespējams panākt dažādus dekoratīvus efektus (piem., āderējumu).

 ATCERIES

Ar lineļļu saslaucītās lupatas cītīgi jāuzmana, jo tīrai lineļļai atrodoties kokvilnā tā var pašaizdegties.!!! Vēlams saslaucītās lupatas sadedzināt krāsnī vai samērcēt ūdenī!!

Eļļainās otas neierobežotu laiku iespējams uzglabāt iemērktas lineļļā.

Ar vārdu lineļļa ir domāta auksti spiesta lineļļas pernica.

 

Lai veicas!

bottom of page